Düğün Haftası Yapılması Gerekenler Ve Son Hazırlıklar

Düğün haftası, şüphesi düğün telaşının en yoğun olarak yaşandığı dönemdir. Bu dönemde çiftlerde her an bir sıkıntı çıkacak korkusu ve bir şeylerin ters gitme ihtimaline karşı duyulan endişe ön planda olur.

Bu süreçte çiftlerin birbirlerini kırmadan bu dönemi en sağlıklı şekilde atlatmaları oldukça önemlidir. Öyle ki; düğün haftasında ortada hiçbir şey yokken bile sorun yaşayan çiftler oldukça fazladır. Hassasiyet durumu oldukça yüksek olduğundan dolayı, bu dönem dikkat edilmesi gereken dönemlerden biridir.


Düğün haftası yapılması gerekenler nelerdir?
Düğün haftası, çiftlerin olabildiğince sakin olması işlemlerin aksamadan yürümesi için oldukça önemli bir şeydir. Her şeyin en kısa sürede hazır olmuş olması, düğün haftasının oldukça verimli geçmesine olanak sağlar. Stresten uzak kalınması ve psikolojik olarak çiftlerin kendilerini rahat hissetmesi ile düğün haftasının keyfine varılabilir. Ayrıca bu dönemde aile fertlerinin ve yakın dostların da desteği ile herhangi bir sıkıntı durumunda kolaylıkla çözüme kavuşma ihtimali de yüksek olur. Olası bir aksilik yaşanmadığı sürece evlenecek çiftlerin heyecanının dorukta olduğu zamanlardır düğün haftası. Bu nedenle düğün ile alakalı bütün işleri erkenden bitirmiş olmak, bu süreyi en rahat şekilde geçirmeyi sağlar. Düğün haftası yapılması gereken başlıca şeyler şu şekildedir;


.Öncelikli olarak hiçbir durumda çiftlerin panik yapmamaları gerekir. Aksilik çıksa dahi sakinlik ile halledilebileceğini bilmekte fayda vardır.
.Gelin için en önemli kısım olan gelinliğin tamamen hazır bir şekilde olmuş olması gerekir. Her ihtimale karşı son bir prova yapılmasında da fayda vardır.
.Gelinlikten sonra en önemli şey hiç şüphesiz kuafördür. Muhtemelen önceden ayarlanmış kuaför randevusunu bir kez daha teyit etmek gelin ve damat için oldukça faydalı olur.
.Günümüzde çoğu gelin spor ayakkabı seçse de, topuklu tercihleri da oldukça fazladır. Düğün günü uzun bir gün olacağı için, ayakkabı ile evde birkaç gün boyunca prova yapmak iyi olur. Böylelikle düğün günü ayağa vurma ihtimali kalmaz. Ve ayak ayakkabıya alışır.
.Düğün salonu ya da düğünün yapılacağı mekan son bir kez kontrol edilip, son detayların incelenmesi de düğün günü ortaya çıkacak sorunları ortadan kaldırır.
.Düğün çekimi için anlaşma sağlanan fotoğrafçı ile son detayları görüşmek de ekstra fayda vardır. Üstelik ne şekilde bir çekim istenildiği de bu sürede detaylı bir şekilde anlatılabilir.
.Balayına hemen düğün sonrası gidilecekse eğer, valileri de erkenden hazırlamak daha iyi olur. Böylelikle düğün gününe kadar birkaç kez kontrol etme şansı da bulunur.
.Nikah şekeri ya da düğüne özel herhangi bir nesne dağıtılacaksa eğer, düğün haftasında mutlaka hazır olmuş olması gerekir.
.Düğün günü adetlerimizde olduğu üzere yol kesme olaylarına karşı dağıtılacak zarfların da önceden hazırlanması her şeyin tamamlanmasını sağlar.
.Özellikle gelinlerin düğün öncesi yaptığı son Hazırlıklar dan olan manikür, pedikür, ağda ve cilt bakımının da bir hafta önceden yapılması olası tahriş durumlarına karşı tedbir alma imkanı oluşturur.
.Gelin arabası süsleme işini de son güne bırakmamak gerekir. Düğün öncesinde mutlaka bir yerle anlaşmış olmak ve saat belirlemiş olmak, düğün günü çiftlere büyük kolaylık sağlar.

Düğün haftasında yapılacak son Hazırlıklar
Düğün günü orkestradan özel olarak talep edilecek şarkı listesi oluşturmak hem konuklar için hem de çiftler için avantaj sağlar. Gelin ve damat için en özel gün olan düğün günü, en özel olacak şekilde planlamasının yapılması her iki tarafında içinin rahat olmasını sağlar.

© Copyright - Bilal Bulut