Bir Fotoğrafçıdan Düğün Günü Hazırlıkları İçin İpuçları

Düğünler, her çift için hayatlarında yaşayacakları en mutlu ve en güzel anlardan biridir. Salonundan elbiselerine, gelin arabasından gelin çiçeğine kadar tatlı bir telaş herkesi sarar durur.

Ne de olsa bir insanın hayatında sadece bir kere olabilecek bu düğün için herkes her zaman en iyisini ister. Düğünleri hafızalara kazımak ve ileride bu mutlu günleri bakıp bakıp hatırlamak için fotoğraf çekimi bir düğün için oldukça önem arz etmektedir. Bir düğün fotoğrafçısının gözünden düğün günü hazırlıkları için verilen ipuçlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.


Düğün gününde gelin ve damat dışında, çiftin akrabaları ve yakınları da bir telaş içinde olurlar. Bu nedenle yoğun düğün temposu içinde aç kalmamakta fayda var. Tok karınla enerji daha yüksek olur ve kendinizi gün boyu dinç hissedersiniz. Düğün sadece bir gün olsa da, düğün öncesi ve sonrası akraba arkadaş ziyaretleri dolayısıyla sanıldığından daha yoğun bir tempo yaşanmaktadır. Her şeyi, her hazırlığı tam zamanında yetiştirmek için verilen yoğun uğraşları en çok düğün yapanların kendileri daha iyi bilirler. Bu nedenle önce bedeni doyurarak ve enerjiyi yükselterek işe koyulmada yarar var gibi gözüküyor. Gün içinde sürekli bir koşturmaca içinde olacağınızdan dolayı yemek yemeye bile vakit bulamayabilir ve halsiz düşebilirsiniz. Bundan dolayı aç kalmamaya özen göstermekte yarar var.


Sıvı tüketiminize de ayrıca dikkat etmelisiniz. Çünkü bir gelinlikle veya bir damatlıkla tuvalete gitmenin zor olduğunu hayal etmekte zorlanmazsınız. O nedenle mümkün olduğunca makul seviyede sıvı tüketerek tuvalet ihtiyacınızı minimuma indirebilirsiniz.


Düğün öncesi bir liste oluşturmakta yarar var. Çünkü düğün günü yoğun tempo içinde neyi yapıp yapmayacağınızı çok karıştıracaksınız ve her şey birbirine girecek. Aşağıda sizler için hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz.


Kuaför sonrası giyeceğiniz gelinliğin önceden hazır olması gerekmektedir.
• Aynı şekilde damatlığınızın da hazır olması gerekmektedir.
• Gelinler için saç spreyleri, tokalar, parfümler küçük bir çantada hazır bulundurulursa olası bir durum karşısında önlem alınmış olunur.
• Damatların işi gelinlere göre daha kolay olsa da, bütün yük aslında damadın üzerinde olacaktır. Bu nedenle gelin arabasının, konvoy, düğün salonu gibi hazırlıkların çok önceden yapılmış olması gerekmektedir. Bunlar bir liste halinde hazırlanırsa, yapılacaklar göz önünde bulunur.
Gelin veya damat fark etmez, yanlarında tecrübeli, deneyimli mümkünse daha önce düğün yapmış bir yakınlarını yanlarında bulundurmalarında yarar var. Çünkü bu telaş ve yoğunluk içinde onların tecrübeleri hem damat hem de gelin için oldukça faydalı olacaktır.
Fotoğraf çekimi en önemli noktalardan biridir. Kuaför hazırlığı sonrası fotoğraf çekimi için mekâna zamanında gitmeli ve fotoğraflar tecrübeli bir fotoğrafçı tarafından çekilmelidir.
• Fotoğraf çekiminden sonra yine vakit kaybetmeden gelin alma işlemi tamamlanmalıdır. Çok kısa bir sürede gerçekleştirilecek gibi gözükse de, sanıldığından daha uzun zaman almaktadır. Bu nedenle düğün dışı olağan işleri ertelemekte yarar var.
Düğün vakti geldi çattı. Oynandı. Herkes takısını taktı. Pastalar yendi, kutlama tamamlandı. Akrabalarla, arkadaşlarla vedalaşıldı. Artık yeni bir hayat çiftleri bekliyor. Hiç sıkıntı, stres yapmaya gerek yok. İstediğiniz kadar ağlayabilirsiniz. Özellikle gelinler bu konuda çok hassastırlar ancak bu geçici bir durumdur.
Düğün bittikten sonra duş alıp rahatlayabilirsiniz. Bütün stres, sıkıntı ve yoğun tempo bitti. Şimdi sırada güzel bir balayı ve mutlu bir evlilik yaşamak var.
• Plan yapmayı bırakmayın. Evliliğiniz için de planlar yapın. Geleceğinizi beraber şekillendirmek için birbirinize yardımcı olun. Eşler birbirlerinin hayatlarını kolaylaştırmalıdır.

© Copyright - Bilal Bulut