Save The Date Çekimleri

Bundan 15 yıl öncesine kadar gittiğimizde hâlâ stüdyo çekimlerinin olduğunu hatırlıyoruz. Bir zorunluluk hâline gelen bu çekimler dar ve karanlık bir alanda gerçekleşirdi.

Aniden patlayan flaşlar, ortamın yetersizliği ve oksijen kıtlığı da bu çekimlerin eksi yönlerine eklenebilir. Neredeyse hareket etmekte zorlanan bu çiftler rahat hareket edememenin de etkisiyle oldukça gergin bir çekim gerçekleştirirdi. Şimdilerde bu çekimlerin yerini dış mekân çekimleri almış durumda. Artık dar ve kasvetli ortamlardan sıyrılıp doğaya taşan bir fotoğrafçılık anlayışı var. Parklar, bahçeler, yalılar, saraylar, tarihî mekânlar… Aklınıza gelebilecek pek çok mekândan söz edilebilir. Sözün özü artık içeride değiliz.

Save The Date Nedir?
Save the date terimi son zamanlarda kulaklarımızda yankılanmaya başlayan yeni eğilimlerden bir tanesi. Yeni evlenenler ve evlenecek olanlar bu akımı çoktan tanımış olmalı. Bilmeyenler için biraz bilgi verelim. “Tarihi sakla” veya “tarihi kaydet” anlamına gelir. Bu, bir düğün öncesi çekimi olmakla birlikte bir çeşit düğün duyurusudur. Nasıl mı?
Değerli eş adayınızla harika bir çekim gerçekleştiriyorsunuz. Özel bir organizasyonla, bu alanda başarılı bir fotoğrafçıyla çalışıyorsunuz. Çektiğiniz fotoğraf veya videoları adım adım insanlarla paylaşıyorsunuz. Paylaşımlarınızı gören yakınlarınız, düğününüzün yakında olduğunu fark ediyor. Evlenecek olmanız, bilen bilmeyen herkesin kafasında yer ediyor. Meraklılar hemen tarihi soruyor. Sormayanlara yavaş yavaş iletiliyor ve herkesin düğüne hazır olması sağlanıyor. Sonuç olarak ani bir davetiye ile değil de aylar öncesinden bir haberleşme sağlanıyor. Üstelik bunu elden yapmanız da gerekmiyor. Yalnızca sosyal medya aracılığıyla davetiye göndermeyi düşündüğünüz tüm çevrenizle bu fotoğrafları paylaşabilirsiniz. Tek paylaşımla onlarca kişiye ulaşmış olacaksınız. Bu çekimleri paylaşmak görenlerde merak ve mutluluk uyandırıyor. Artık sizi gelinlik ve damatlık içinde görmeye can atan yakınlarınız düğün gününüzü heyecanla beklemeye koyuluyor. Onlar için de hummalı bir hazırlık süreci başlıyor. Sizin bu paylaşımlarınız çok keyifli ve ayrıntılarına kadar çalışılmış bir düğünün habercisi olarak algılanıyor.

Save The Date Çekimi Nasıl Olur?
Sizler de bu son moda akımdan etkilendiyseniz kendiniz için böyle ayrıcalıkla bir organizasyon seçebilirsiniz. Çekim için bir fotoğrafçıyla anlaşmanız gerekir. Fotoğrafçınız özellikle save the date çekimleriyle ilgi gören biri olmalı ki sizin de içiniz rahat etsin. Çekimi kiminle yapacağınıza karar verdikten sonra konsepti konuşmalısınız. Konsept konusunda sizin düşünceleriniz son derece önemli. Bu, sizin gününüz. Ancak fotoğrafçınızın tavsiyelerini de yabana atmamalısınız. Ne de olsa işin erbabı olarak sizinle çalışacak. Ortak bir karar alabilir veya kendi seçtiğiniz konsepti uygulamaya koyabilirsiniz.
Çekim günü geldiğinde save the date aksesuarları mekânda hazır bulunmalıdır. Tabii ki en popüler aksesuarlar balonlar. Bunun dışında gelin çiçeği, yazı tahtası ve yazı yazabileceğiniz kartlar da bulunabilir. Ayrıca bu kartlara veya fotoğraf kareleri arasına evleneceğiniz tarih de yerleştirilmelidir. Çünkü bu çekimler bir çeşit düğün davetiyesidir.
Düğün tarihini fotoğraflarda göstermenin farklı yöntemleri var. Balonlar üzerine yazıp onlarla çekilen kareleri yayabilirsiniz. Yazı tahtalarına yazabilirsiniz. Kumsala veya rüstik bir ağaç yapının üzerine tarih atabilirsiniz. Ancak bunları yapmadığınızda veya yapamadığınızda da alternatifleri deneyebilirsiniz. En beğendiğiniz fotoğrafların üstüne fotoğrafçınızdan tarih atmasını isteyebilirsiniz.
Bu çekimleri sizler de yaptırmayı düşünüyorsanız fazla maliyetli olmadığını bilmelisiniz. En azından düğün fotoğraf çekimi kadar maliyeti yoktur. Çekimleri ister bir deniz kıyısında ister doğa ve yeşilliklerin göz kamaştırdığı bir yerde çekilirsiniz. Bunlara ek olarak sizin için anlamlı ve özel bir yer de seçebilirsiniz. Hem düğün öncesi alıştırma gibi de düşünebileceğiniz bu çekimler sizi düğüne hazırlayacaktır.

 

© Copyright - Bilal Bulut