Düğün Fotoğraf Çekimi İçin Tavsiyeler

Düğün öncesi çekimleriniz ve düğün hikâyesi çekimleriniz ömür boyu saklayacağınız en özel anılarınız olacak. Her şey bitecek yalnız onlar kalacak. Zihninizden silinen anılar fotoğraflarda can bulacak. Unuttuklarınızı, uzaklaştıklarınızı fotoğraflar aracılığıyla geçmişten çekip günümüze alacaksınız. Peki, yüzünüzü güldürecek çekimler için neler yapılması gerekiyor?

Güçlü İletişim
Her konuda başarının kaynağı iletişimdir, desek yanılmış olmayız. Güçlü bir iletişim ve etkileşim sayesinde hayalinizdeki karelerle belki de hayalinizin daha üstündeki fotoğraf kareleri ile karşılaşabilirsiniz. Fotoğrafçınızla aranızda sağlam bir iletişim olmalıdır. Konuyu destekleyen faktörler ise pozitif enerji, net ifadeler ve tepkilerdir. İsteklerinizi net olarak ifade edebilmeniz önemlidir. Karşı tarafın bu durumu saygıyla karşılaması daha önemlidir. Bu nedenle birkaç saat çekilip bitecek bir iş gibi düşünmeyiniz. Enerjilerinizin tutması önemlidir. Hisleriniz de bu konuda size yardımcı olacaktır. İç sesinizin olmaz dediği biri doğru kişi olmayabilir.

Çekim İçin Öncelikli Mekânlarınız
Fotoğraf çekimi için sizden mekân önceliğiniz istenecektir. Bu soruya cevap verirken popüler mekânları tercih etmek isteyebilirsiniz. “Herkes falanca yerde çekiliyor, biz de orayı istiyoruz.” Gerçekten böyle düşünüyor olamazsınız. Çünkü siz de bir bireysiniz. Yansıtmanız gereken bir tarzınız var. Kendinize ait bir stiliniz olmalı. Eğer kendi tercihiniz olduğundan eminseniz evet, herkesin gittiği o mekânda herkesten farklı olmayı başarabilirsiniz.
Doğa aşığı biriyseniz en güzel kareler doğanın göbeğinde yakalanacaktır. Yeşillikler, ağaçlar ve hayvanlar… Tüm bu sevdiğiniz ortamın sakinleriyle birlikte enerji patlaması yaşayabilir ve harika bir gün geçirebilirsiniz. İstanbul için Belgrat Ormanı, Yıldız Parkı, Atatürk Arboretum’u buna bir örnektir.
Deniz de doğanın bir parçası olsa da onu ayrı değerlendirmek istedik. Deniz tutkunu biriyseniz masmavi bir denizin karelerinize yansıması size huzur verecektir. Kumsal ve deniz ikilisi bazı kişilerin vazgeçilmez tutkusudur. İstanbul gibi kalabalık bir şehir için en güzel örnek Riva sahilidir.

Yukarıdakilerin dışında gösterişe, saraylara ve ihtişama ilginiz varsa tarihî saraylarda çekim yapabilirsiniz. Küçük Su Kasrı, Adile Sultan Kasrı, Hidiv Kasrı ve buna benzer ortamlar sizin için uygun olacaktır.

Örnekleri Gözden Geçirin
Ne kadar harika fikirleriniz olursa olsun mutlaka örnek albümleri gözden geçirmeyi deneyin. Fotoğrafçınızdan çekim öncesi incelemek üzere albüm isteyin. Birlikte her formattaki ve farklı mekânlardaki çekimleri inceleyin. Yorum yapın ve değerlendirin. Kararsız kaldıysanız bu incelemeler son noktayı koymada oldukça etkili bir yöntemdir.
Çekimler için doğru saatleri tercih edin. Örnek vermek gerekirse; yazları öğlen çekiminden kaçınmalısınız. Işık doğrudan geldiği için fotoğraflar gölgeli çıkabilir veya yüzünüz net görünmeyebilir. Genelde öğleden sonraları hatta 16.00’dan sonra çekimler başlamalıdır. Kış için saatler değişebilir. Saatler konusunda en doğru bilgiyi fotoğrafçınızdan alabilirsiniz.

Düğün Hikâyesi Çekimleri
Son zamanlarda düğün hikâyesi çekimleri popülerlik kazandı. Elbette sizin de bir düğün hikâyeniz olsun. Arada pozlar da vereceksiniz ama doğal çekimler ve anlık yakalamalar son derece önemli olacaktır. Bu konuda iş büyük oranda fotoğrafçınıza düşüyor. Düğün sonrası beklemediğiniz harika fotoğraflarla karşılaşabilirsiniz.

Gelin Makyajı
Düğün konusunda gözlemlenen çok net bir sorundan bahsedebiliriz. Gelin makyajı ve detayları. Gelin makyajı gelinin güzelliklerini ortaya çıkarır nitelikte olmalıdır. Kimi makyaj stillerine baktığımızda çok yoğun renklerle karşılaşıyoruz. Aşırı yoğun makyaj gelin olmanın doğasına aykırıdır. Aksine duru, temiz görünen ve sade bir makyaj tercih edilmelidir.

Tüm bunlara ek olarak her şey tamamsa gelinlik detayını da atlamamak gerekir. İyi kareler yakalamanın önemli etkenlerinden biri de üzerine oturan doğru gelinliği bulmanızdır. Gelinlik seçimi de fotoğraf çekim teknikleri kadar önemlidir.

 

© Copyright - Bilal Bulut